Organizacja na 2023 – planner i kalendarz

Chociaż cyfryzacja mocno zdominowała codzienność, to jednak wiele osób wciąż lubi korzystać z tradycyjnego kalendarza lub plannera. W codziennych pośpiechu i natłoku obowiązków, każdy chętnie korzysta z pomocnika w organizacji cennego czasu. Chociaż w sklepie jest dużo chwytających za oko, gotowych produktów, warto samodzielnie wymyślić i wykonać swój unikalny kalendarz DIY. Sprawdź jak to zrobić, bez względu na to czy potrzebujesz zgrabnego planera DIY czy kalendarza adwentowego!

Kalendarz DIY – od pisaków do wydruku

Na kalendarz składa się zestaw stron z kolejnymi datami. Łatwo w nim zapisać informacje o spotkaniach, planowanych zajęciach czy ważnych rocznicach. Chcąc zrobić własny kalendarz DIY całkowicie odręcznie najłatwiej zacząć od grubego zeszytu z czystymi kartkami oraz zestawu kolorowych cienkopisów i zakreślaczy. To czasochłonne zajęcie, które jednak przynosi wiele satysfakcji i pozwala się odprężyć podczas pracy plastycznej. Warto też wpleść ulubione myśli i cytaty. Na koniec można ozdobić okładkę korzystając z materiałów do scrapbookingu. Szybszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kalendarza DIY przy użyciu dostępnych programów graficznych, które pozwolą na dodanie własnych zdjęć, wybranie czcionki czy motywu. 

Planer DIY – taki jak chcesz

Dla wielu osób planer umożliwia bardziej elastyczne prowadzenie notatek dotyczących organizacji i planowania czasu. Tym bardziej planer DIY, który jest w 100% dopasowany do indywidualnych potrzeb i celów. Na ogół planer nie ogranicza się do kolejnych dat. Zawiera on tabele, rubryki, cele, które są ujęte w każdej karcie dnia. Chcąc zrobić ręcznie planer również zaczyna się od tej samej bazy co w przypadku kalendarza – brulionu z białymi kartkami lub projektowania z użyciem programów graficznych. Warto dokładnie przemyśleć plan dnia i wzbogać go o potrzebne elementy, przemycając własne rysunki, zdjęcia czy motywujące hasła. 

Kalendarz adwentowy DIY – zabawa i zero waste

Kalendarz adwentowy jest głęboko wpisany w tradycję. Od dawna towarzyszy ludziom w pełnym rodzinnych chwil oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Kalendarz pomaga w odliczania pierwszych 24 dni grudnia, gdzie pod każdą datą kryje się drobna przyjemność lub prezent. Jest to szczególnie lubiane przez małych domowników. Projektując kalendarz adwentowy DIY można stworzyć naprawdę unikalną dekorację, wykorzystując kreatywność i nietuzinkowe pomysły. Nie oznacza to jednak, że zrobienie własnego kalendarza adwentowego musi być skomplikowane. Najprostszy w realizacji a przy tym pełny świąteczny akcentów jest projekt z papierowymi, odpowiednio przystrojonymi i ponumerowanymi torebkami zawieszonymi na sznurku. Oczywiście każda torebka zawiera w sobie małą słodycz lub upominek i mieć drugie życie jako torebka na prezent pod choinkę. Równie uroczy i prosty jest w realizacji kalendarz adwentowy DIY stworzony w duchu zero waste. Wystarczy 12 pustych rolek papieru, kilka kolorowych, prostokątnych skrawków papieru ozdobnego i pudełko. Rolka z prezentem jest zawinięta w kolorowy papier, zakręcony na końcu na wzór cukierka. Następnie wystarczy je ponumerować, ułożyć w pudełku jak smakowite czekoladki. I tak powstaje kalendarz adwentowy pełen papierowych cukierków nadziewanych niespodziankami.