Self publishing – tłumacząc z angielskiego: „samopublikowanie” – to nowe zjawisko, które coraz częściej stosują autorzy rozpoczynający swoją przygodę z pisaniem. Czym jest? Czym nie jest? Jakie są korzyści z self publishingu?
Czym jest self-publishing?
Self publishing co to? Najprościej mówiąc to rodzaj publikowania wybranego dzieła (np. książki, broszury, e-booka, płyty kompaktowej czy broszury) bez pośrednictwa innych osób. Sam twórca zajmuje się procesem – od wybrania materiału, przez stworzenie gotowego produktu, wybór źródła (druk papierowy, nośnik elektroniczny czy format cyfrowy), aż do wydania gotowego dzieła. Wymaga nakładu własnego, co często sprawia, że autor, zanim osiągnie finalny produkt, często najpierw gromadzi potrzebne środki.
Czym self-publishing nie jest?
Self-publishing nie jest sposobem na rozprzestrzenianie treści przez autorów w internecie. Wszelkiego rodzaju blogi, strony tematyczne, fora internetowe czy grupy dyskusyjne mogą być źródłem, z którego powstanie dzieło w ramach samopublikacji. Same w sonie nie są jednak tą formą.
Korzyści z self-publishing
Self-publishing jest coraz częściej wybierany, szczególnie przez początkujących twórców. Co przemawia za tego rodzaju drogą do zdobycia odbiorców? Po pierwsze – niezależność, całkowity wpływ na rodzaj i formę dzieła. Unikając pośrednictwa wydawnictwa osoba wydająca książkę czy e-book decyduje o każdym elemencie, bez konieczności konsultacji czy ustępstw. Dzieło jest całkowicie jego własnością. Nie musi się również zrzekać praw autorskich, by wydać publikację.
Po drugie – znacznie niższe koszty. Odpadają wydatki na projekt, dodatkowe osoby (np. korektora, grafika, redaktora itp.). Książkę papierową można wydrukować nawet w domu, na dobrej jakości drukarce a kopie wykonać powielając na xero. Wówczas autor ponosi w zasadzie tylko koszt materiałów eksploatacyjnych. Po trzecie – pełny zysk z wydanego dzieła trafia do autora, bez dzielenia się z wydawnictwem. Dzięki temu szybko zwracając się poniesione koszty a – szczególnie przy niskiej cenie produktu i dużym zainteresowaniu – zarobek „na czysto” może być wyższy.