Przeczytane w 2015 roku

Oto co przeczytałam w tym roku:

1. Tomek Tomczyk "Blog"

Moje indywidualne wprowadzenie w świat blogosfery. Kupiłam na samym początku blogowania- warto było, zwłaszcza, jeśli blogowanie bierzesz na serio!

2. Antonina Kozłowska "Kukułka"

Kolejna świetna książka tejże autorki, która wciągnęła mnie na dobre. Wzruszająca, pouczająca i dająca sporo do myślenia, z racji historii o kobiecie, która ma wszystko oprócz dziecka!

3. Marc Levy "Gdzie jesteś?"

Perypetie pary zakochanych, którzy nie wyobrażają sobie bez siebie życia. Decydują się jednak na dwuletnią rozłąkę, która zmienia dosłownie wszystko, oprócz wiążącej ich tajemniczej chęci bliskości.

4. Sarah-Kate Lynch "Biesiada z aniołami"

Nowojorska dziennikarka udaje się do Wenecji na drugi miesiąc miodowy. Wszystko brzmi banalnie, gdyby nie to, że miejsce w samolocie, które zarezerwowane jest dla jej męża, pozostaje puste- ukochany wystawia ją do wiatru. Oprócz miłosnych wątków dużo smakołyków włoskiej kuchni!

5. Scott Spencer "Statek z papieru"

Prawnik o znaczącej pozycji, po zamachu na swoje życie, zaczyna budować na nowo swoje szczęście wraz z rodziną, w mieście, w którym się wychował. Wszystko wydaje się idealne, dopóki nie poznaje czarnoskórej kobiety, w której zakochuje się bezgranicznie. Opowieść o niszczącym uczuciu, które rujnuje nie tylko zakochanych, ale i ich najbliższych.

6. Antonina Kozłowska "Czerwony rower"

Książka o dziewczęcej przyjaźni "na śmierć i życie", którą wspominają dorosłe już bohaterki. kobiety mają pewną tajemnicę, która wywołuje bolesne uczucia i wspomnienia. Lekka lektura jednej z moich ulubionych pisarek, tworzących książki, podczas czytania których można oderwać się od codzienności.

7. Lucyna Olejniczak "Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka"

Ta książka to absolutny hit, póki co. Przeczytałam z zapartym tchem, czekając co wydarzy się dalej. Historia krakowskiej rodziny, nad którą ciąży klątwa. Zaskakująca fabuła i wiele tajemnic. Wszystko dzieje się w IXX-sto wiecznym Krakowie. Polecam!

8. Szymon Hołownia "Monopol na zbawienie"

Kolejna, świetna książka w tym roku. Jedna z najlepszych książek religijnych, jakie czytałam. Nie odstrasza czytelnika niezrozumiałą teologią, ale podchodzi do śmiertelnie poważnych spraw z humorem, na luzie. Jeśli szukacie fajnego prezentu dla bliskiej osoby - będzie idealna! Recenzję znajdziecie TUTAJ.

9. Szymon Hołownia "Niebo dla średnio zaawansowanych" 

Po pozytywnych wrażeniach, które wywarła na mnie książka "Monopol na zbawienie", przeczytałam także tę pozycję. Znowu wielkie brawa. Pełna humoru i luźnego podejścia książka, traktująca jednocześnie o ważnych sprawach. Dzięki niej dowiemy się na przykład czy w niebie będą istnieć małżeństwa. Ciekawe, prawda?  Recenzja czeka na Was TUTAJ.

10. Tish Jett "Zawsze szykowna"

Książka zawierająca sekrety stylu, szyku i urody Francuzek- przydatne porady, które z pewnością wykorzystam w codziennej pielęgnacji oraz planowaniu szafy. Do tego paryski klimat, do którego chyba przekonywać nikogo nie trzeba. Więcej w recenzji, którą znajdziecie TUTAJ 

11. A. Mularczyk- Meyer "Minimalizm po polsku czyli jak uczynić życie prostszym"

Przeczytałam i śmiało mogę powiedzieć, że w końcu konkretnie wiem czym jest tak modny obecnie minimalizm. Polecam każdemu, kto potrzebuje podstawowej wiedzy z tego zakresu. Przyjemnie się czyta, o czym piszę w recenzji tej książki.

12. V. Falski "Za żadne skarby"

Do przeczytania tej książki skusiły mnie internetowe recenzje. Oceniam ją jako typowo babską książkę, która zaskoczyła mnie świetną akcją, która niesamowicie wciąga. Podsumowując: nie jest to wcale nudne, babskie czytadło o miłości, ale pełna niespodzianek, a sytuacja głównej bohaterki, która zmuszona była do powrotu na wieś jeszcze bardziej mi uświadomiła, że życie w rodzinnej miejscowości również może być cudne.

13. P. Dzedzej "Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży"

Książkę, która jest zbiorem wywiadów z mężczyznami, którzy zdecydowali się zawrócić z drogi powołania, pochłonęłam w jeden dzień. Pokazuje ona kapłańską codzienność i trudności, z którymi spotykają się księża- którzy są przecież tylko ludźmi, tak jak i my. Polecam tym, którzy są blisko Kościoła, chcą dowiedzieć się czegoś więcej o stanie kapłaństwa lub stracili wiarę w prawdziwych księży.  

14. J. Jonasson "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"

Przy tej książce uśmiałam się jak nigdy. Wciągnęła mnie na dobre i polecam jako lekką lekturę z nieprzewidywalnym wątkiem. Duża dawka świetnego humoru, zaskakująca fabuła oraz doskonała forma stuletniego dziadka na pewno Was wprawi w dobry nastrój! Przeczytałam niemalże jednym tchem!

15. J. L. Scott "Lekcje Madame Chic"

Należę do fanek różnego rodzaju poradników i uwielbiam czytać takie książki. Lekcje Madame Chic to propozycja dla tych, którzy chcą poczuć się pewniej oraz podkreślić na co dzień swoją kobiecość. Sprawdzone porady, choć jak w każdym poradniku - znajdzie się parę takich, które sama niechętnie wprowadziłabym do własnego życia.

16. J. L. Scott "W domu Madame Chic"

Jest to jakby kontynacji opowieści o paryskim szyku na co dzień, tym razem dotycząca naszych mieszkań i celebrowania codzienności. Sporo ciekawych porad, które warto wprowadzić w życie. Polecam tym, którzy nie są zadowoleni z własnej codzienności czy otoczenia, w którym przebywają. Uczy cieszenia się z błahostek i zachęca do codziennych przyjemności.


17. Stefanie Zweig "Dom przy alei Rotschildów" 

Ostatnia książka w 2015 roku, która była bardzo udanym prezentem mikołajowym. Czytałam z zapartym tchem, by dowiedzieć się co dalej. Opowiada ona o żydowskiej rodzinie żyjącej luksusowo na początku XIX wieku. Wybuch wojny zmienia wszystko, a do tego przeplata się ze skomplikowaną, rodzinną codziennością. Uwielbiam książki z tłem historycznym, dlatego ta pozycja stała się jedną z ulubionych!