Wakacje w Chorwacji, czy warto? Czyli wakacje mojego życia!


noclegi chorwacja


Małymi krokami nadchodzi wiosna, a to oznacza, że znów w człowieka wstąpi życie i dobry humor. Gdzieś tam na horyzoncie pojawia się także temat wakacji 2020. W tym wpisie chce się z Wami podzielić wrażeniami z wakacji mojego życia, które spędziłam w Chorwacji. Zapraszam do lektury!

Wakacje w Chorwacji przywołują jedne z moich najpiękniejszych wspomnień. Młodość, brak większych zobowiązań, grupa 9-ciu znajomych i dwutygodniowy pobyt w wakacyjnym raju - tak chyba najłatwiej opisać te wakacje. Do Chorwacji wybraliśmy się samochodem, dość spontanicznie. Cel: Riviera Makarska, na pewno znana wszystkim miłośnikom chorwackich klimatów.


Wakacje w Chorwacji - dlaczego polecam?


Powodów jest mnóstwo, ale postaram się wymieni te najważniejsze. A więc przede wszystkim:

  • wspaniała, słoneczna pogoda i śródziemnomorski klimat,
  • otwarci, pozytywni ludzie,
  • morze i góry w jednym,
  • pyszne jedzenie
  • ciepła woda w morzu
  • mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia


Nasze wakacje trwały dwa tygodnie. Zwiedziliśmy m.in. Dubrovnik (zakochałam się! mam nadzieję, że tam jeszcze kiedyś wrócę...), podjechaliśmy także do Medjugorie i wypróbowaliśmy okoliczne plaże wokół miejscowości, w której mieliśmy nocleg. Zaliczyliśmy imprezę w jednym z chorwackich klubów na plaży i próbowaliśmy lokalnych ryb.


Chorwacja - czy jest tam drogo?


Niestety, dokładnych cen nie pamiętam, a żałuję, że nie zapisałam relacji z tego pobytu. To było 5 (!) lat temu, ale już wtedy dało się słyszeć, że Chorwacja jest droga. Ja i moi przyjaciele tego nie odczuliśmy. Oczywiście, jeśli będziecie jadać w drogich restauracjach i bawić się grubo, wydacie każdą sumę. Spokojnie da się jednak znaleźć miejsce z pyszną rybką czy lekką pizzą w bardzo przystępnej cenie, także przy samej plaży. My codziennie wybieraliśmy inne miejsce na obiad, dzięki czemu wypróbowaliśmy dużo miejscówek. Co do codziennych zakupów - w naszym rejonie był Lidl - szybkie zakupy w rozsądnej cenie nie były wyzwaniem;)

noclegi chorwacja


Chorwacja - co z noclegiem?


Tak jak wspominałam, nasze wakacje w Chorwacji były spontaniczne. Równie spontaniczne było nasze podejście do noclegu. Nie rezerwowaliśmy nic wcześniej. Po prostu na miejscu, zaraz po przyjeździe (późnym wieczorem) zaczęliśmy szukać czegoś na wynajem. Skorzystaliśmy z ofert właścicieli domków, którzy zachęcali do noclegów, stojąc przy głównej drodze. I tym sposobem trafiliśmy do dość dużego domku (było nas 9 osób!). Podkreślam, że studenci nie są zbyt wymagający, dlatego tani nocleg w domku o przyzwoitych warunkach, z dużym tarasem i widokiem na morze był dla nas spełnieniem marzeń. Z nostalgią wspominam wieczory spędzone na tym tarasie, gdzie na wyciągnięcie ręki były limonki prosto z drzewa :)

Jak zrobiłabym teraz? Podróżując z małym dzieckiem i mając trochę inne oczekiwania niż za czasów studenckich, na pewno wcześniej zarezerwowałabym nocleg. Rzadko korzystamy z hoteli. Zdecydowanie wolę kwatery na Chorwacji w mieszkaniach czy pokojach na wynajem. Tam jest tak urocze, śródziemnomorskie budownictwo, że noclegi wręcz zachwycają!

Mieliście okazje spędzić wakacje w Chorwacji? Jeśli tak, jakie są Wasze wrażenia? Ja wiem, że na pewno tam jeszcze wrócę - to moje i (już męża, który też tam wtedy był) marzenie!