Jak dobrze wybrać projekt domu? Te rzeczy warto wiedzieć od razu

jak wybrać projekt domu


Jak dobrze wybrać projekt domu? To pytanie, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed tym wyzwaniem. Z pewnością decyzja o wyborze tego typu nie jest łatwa. Ja, mając ją już za sobą, chętnie podzielę się z Wami tym, co warto wiedzieć od razu!

Z wyborem projektu domu jest trochę jak z wyborem sukni ślubnych. Kiedy snujesz ślubne plany, podoba Ci się wiele modeli i łapiesz się za głowę, co jak gdzie i kiedy wybrać. Gdy data ślubu jest coraz bliżej i wybierasz już "na serio" okazuje się, że podoba Ci się tylko jedna. Ta jedyna. I koniec!

Wybór projektu domu - jak to było u nas?


Droga do projektu naszego idealnego domu nie odbyła się bez niespodzianek. Nie mamy w tym temacie doświadczenia, dlatego wszystko co nowe zabierało czas, energię i było wyzwaniem. Po przeglądaniu stron z gotowymi projektami wypatrzyliśmy jeden. Wydawało się, że to ten idealny. Niestety, po radości z otwierania przesyłki z projektem i przemierzeniu wszystkiego w praktyce okazało się, że wymiary wybranego domu są sporo za duże na naszą działkę.

Owszem, ten dom mógłby na niej stanąć. Wiązałoby się to jednak z mikroskopijnym podwórkiem przed i praktycznie brakiem miejsca na zaparkowanie samochodu przed domem. Szybko skorzystaliśmy z możliwości zwrotu projektu i zabawa zaczęła się od nowa!

Wybrany wcześniej projekt nie dawał nam jednak spokoju. Wizualnie to było to! Zdecydowaliśmy się więc na skorzystanie z usług projektanta, który miał stworzyć "takie coś, tylko w mniejszych rozmiarach". Finalnie z zewnątrz jest prawie jak było, ale bardziej pod nas, a w środku nieco większa rewolucja - maksymalnie dopasowana do nas :)


Jak dobrze wybrać projekt domu - co musisz wiedzieć?


Jeśli wybierałabym projekt swojego domu jeszcze raz, na pewno połknęłabym ten wpis i szerzej otworzyła oczy. Oto, co warto wiedzieć, by dobrze wybrać projekt domu:


Ustal od razu czego nie chcesz


Jaki styl domu? Jaki metraż maksymalnie? Z pokojem na dole czy bez? Kuchnia z jadalnią i oddzielny salon? Co z miejscem na zewnątrz? A może zabudowy tarasów albo ogród zimowy? Takich pytań jest milion, albo i więcej. Im szybciej sobie odpowiesz na większość z nich, tym lepiej dla Ciebie, jako inwestora.

Zaczynając szukać idealnego domu musisz wiedzieć przynajmniej to, czego na pewno nie chcesz. To spore ułatwienie i gwarancja, że nie stracisz połowy życia na przeglądanie stron z gotowymi projektami!

Przykładowo, od razu wiedziałam, że musimy mieć pokój na dole. Wiele urokliwych na pozór projektów wpadło mi w oko. Po przejrzeniu wnętrza okazywało się jednak, że pokoju na dole nie ma. Szłam więc dalej, bo wiedziałam czego chcę! Podobnie ze schodami - miały być lane i już. Półzabudowane, bo nie chciałam mieć klatki schodowej "jak w bloku". Przy drobniejszych kwestiach weź pod uwagę fakt, że wiele rzeczy można pozmieniać. Tak właśnie było w kwestii klatki schodowej, którą w swoim projekcie zmieniliśmy totalnie, włącznie z jej lokalizacją!

Stosuj filtry w wyszukiwarce projektów


Wiedz, że filtry to zbawienie. Inaczej dostaniesz oczopląsu i stracisz czas na łowienie z masy projektów tego, co Cię interesuje. Domy jednorodzinne, z dwuspadowym dachem, użytkowym poddaszem i bez piwnicy? Proszę bardzo! Użyj filtrów w wyszukiwarce i przeglądaj tylko te projekty, które Cię naprawdę interesują.


Bo liczy się jeszcze i środek


Na początku przygody z wyborem projektu największą uwagę przywiązywałam do elewacji i wyglądu ścian zewnętrznych. No heloł! Jest jeszcze środek! Nie będę próbować oceniać, co ważniejsze. Moim zdaniem całość musi być spójna i estetyczna, ale jednocześnie i praktyczna. No właśnie. Dlatego zanim "napalisz się" na projekt po wyglądzie domu z zewnątrz sprawdź rozmieszczenie pomieszczeń w środku i wszelkie kwestie z tym związane. Może się bowiem okazać, że przeszklona ściana niemalże w całości zabierze Ci zbyt dużo praktycznej przestrzeni wewnątrz itp.


Dopasowuj projekt do swoich potrzeb


Jak już wspominałam, tak było w naszym przypadku. Spodobała mi się bryła i wykończenie, ale środek nie do końca odpowiadał naszym potrzebom. Były to zmiany niezbyt skomplikowane, dlatego poszło łatwo. Finalnie wyszedł dom idealny dla nas, z elementami, które od początku chcieliśmy. Co zmieniliśmy? Lokalizację kotłowni, łazienki i klatki schodowej. Kotłownia z korytarza powędrowała za garaż, a łazienka, która w projekcie była "dziuplą" pod schodami, teraz jest większa i znajduje się w miejscu pierwotniej kotłowni. O, taki myk. A schody powędrowały najdalej, bo na zupełnie inną ścianę. No i klatka jest półotwarta, tak jak chciałam. Zmienił się także tył domu, a właściwie okna. Zostało potrójne okno tarasowe, a podcień zniknął na rzecz większej powierzchni salonu i pokoju :)

Zmiany tego typu są czasochłonne. Na etapie dostosowania projektu do własnych potrzeb warto też po każdym spotkaniu z architektem ochłonąć i przemyśleć koncepcję jeszcze raz. Na wagę złota jest też najbliższa osoba "z branży", która rzuci okiem na projekt i doradzi jak to się ma do praktyki, budowy no i kosztów!

Szukaj realizacji - to one pomagają się zdecydować


Gdy podobał mi się jakiś projekt, a raczej jego internetowa wizualizacja, szybko szukałam realizacji. To bardzo ważne, bo na stronie firm projektowych widzimy niemalże zawsze wyłącznie idealne, zrobione w programie wizualizacje. Dopiero zobaczenie realnych zdjęć pozwala nam ostatecznie ocenić, czy to to.

Niezmiernie ważna jest także kwestia wykończenia i wyboru elewacji. To moim zdaniem połowa sukcesu, co widać przy niektórych realizacjach. Na stronach firm oferujących gotowe projekty domów są fora. Często inwestorzy piszą także blogi z budowy, gdzie dodają zdjęcia z każdego etapu. Warto korzystać z tego, pozapisywać inspiracje i przebrnąć przez etap wyboru projektu szybciej i sprawniej!

Jak było u Ciebie? Masz już wybór projektu za sobą i chcesz podzielić się dobrą radą z czytelnikami? Daj znać w komentarzu!