Jak dobrze wybrać projekt domu? Te rzeczy warto wiedzieć od razu
Jak dobrze wybrać projekt domu? To pytanie, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed tym wyzwaniem. Z pewnością decyzja o wyborze tego typu nie jest łatwa. Ja, mając ją już za sobą, chętnie podzielę się z Wami tym, co warto wiedzieć od razu!
Z wyborem projektu domu jest trochę jak z wyborem sukni ślubnych. Kiedy snujesz ślubne plany, podoba Ci się wiele modeli i łapiesz się za głowę, co jak gdzie i kiedy wybrać. Gdy data ślubu jest coraz bliżej i wybierasz już "na serio" okazuje się, że podoba Ci się tylko jedna. Ta jedyna. I koniec!
Wybór projektu domu - jak to było u nas?
Droga do projektu naszego idealnego domu nie odbyła się bez niespodzianek. Nie mamy w tym temacie doświadczenia, dlatego wszystko co nowe zabierało czas, energię i było wyzwaniem. Po przeglądaniu stron z gotowymi projektami wypatrzyliśmy jeden. Wydawało się, że to ten idealny. Niestety, po radości z otwierania przesyłki z projektem i przemierzeniu wszystkiego w praktyce okazało się, że wymiary wybranego domu są sporo za duże na naszą działkę.
Owszem, ten dom mógłby na niej stanąć. Wiązałoby się to jednak z mikroskopijnym podwórkiem przed i praktycznie brakiem miejsca na zaparkowanie samochodu przed domem. Szybko skorzystaliśmy z możliwości zwrotu projektu i zabawa zaczęła się od nowa!
Wybrany wcześniej projekt nie dawał nam jednak spokoju. Wizualnie to było to! Zdecydowaliśmy się więc na skorzystanie z usług projektanta, który miał stworzyć "takie coś, tylko w mniejszych rozmiarach". Finalnie z zewnątrz jest prawie jak było, ale bardziej pod nas, a w środku nieco większa rewolucja - maksymalnie dopasowana do nas :)
Jak dobrze wybrać projekt domu - co musisz wiedzieć?
Jeśli wybierałabym projekt swojego domu jeszcze raz, na pewno połknęłabym ten wpis i szerzej otworzyła oczy. Oto, co warto wiedzieć, by dobrze wybrać projekt domu:
Ustal od razu czego nie chcesz
Jaki styl domu? Jaki metraż maksymalnie? Z pokojem na dole czy bez? Kuchnia z jadalnią i oddzielny salon? Co z miejscem na zewnątrz? A może zabudowy tarasów albo ogród zimowy? Takich pytań jest milion, albo i więcej. Im szybciej sobie odpowiesz na większość z nich, tym lepiej dla Ciebie, jako inwestora.
Zaczynając szukać idealnego domu musisz wiedzieć przynajmniej to, czego na pewno nie chcesz. To spore ułatwienie i gwarancja, że nie stracisz połowy życia na przeglądanie stron z gotowymi projektami!
Przykładowo, od razu wiedziałam, że musimy mieć pokój na dole. Wiele urokliwych na pozór projektów wpadło mi w oko. Po przejrzeniu wnętrza okazywało się jednak, że pokoju na dole nie ma. Szłam więc dalej, bo wiedziałam czego chcę! Podobnie ze schodami - miały być lane i już. Półzabudowane, bo nie chciałam mieć klatki schodowej "jak w bloku". Przy drobniejszych kwestiach weź pod uwagę fakt, że wiele rzeczy można pozmieniać. Tak właśnie było w kwestii klatki schodowej, którą w swoim projekcie zmieniliśmy totalnie, włącznie z jej lokalizacją!
Stosuj filtry w wyszukiwarce projektów
Wiedz, że filtry to zbawienie. Inaczej dostaniesz oczopląsu i stracisz czas na łowienie z masy projektów tego, co Cię interesuje. Domy jednorodzinne, z dwuspadowym dachem, użytkowym poddaszem i bez piwnicy? Proszę bardzo! Użyj filtrów w wyszukiwarce i przeglądaj tylko te projekty, które Cię naprawdę interesują.
Bo liczy się jeszcze i środek
Na początku przygody z wyborem projektu największą uwagę przywiązywałam do elewacji i wyglądu ścian zewnętrznych. No heloł! Jest jeszcze środek! Nie będę próbować oceniać, co ważniejsze. Moim zdaniem całość musi być spójna i estetyczna, ale jednocześnie i praktyczna. No właśnie. Dlatego zanim "napalisz się" na projekt po wyglądzie domu z zewnątrz sprawdź rozmieszczenie pomieszczeń w środku i wszelkie kwestie z tym związane. Może się bowiem okazać, że przeszklona ściana niemalże w całości zabierze Ci zbyt dużo praktycznej przestrzeni wewnątrz itp.
Dopasowuj projekt do swoich potrzeb
Jak już wspominałam, tak było w naszym przypadku. Spodobała mi się bryła i wykończenie, ale środek nie do końca odpowiadał naszym potrzebom. Były to zmiany niezbyt skomplikowane, dlatego poszło łatwo. Finalnie wyszedł dom idealny dla nas, z elementami, które od początku chcieliśmy. Co zmieniliśmy? Lokalizację kotłowni, łazienki i klatki schodowej. Kotłownia z korytarza powędrowała za garaż, a łazienka, która w projekcie była "dziuplą" pod schodami, teraz jest większa i znajduje się w miejscu pierwotniej kotłowni. O, taki myk. A schody powędrowały najdalej, bo na zupełnie inną ścianę. No i klatka jest półotwarta, tak jak chciałam. Zmienił się także tył domu, a właściwie okna. Zostało potrójne okno tarasowe, a podcień zniknął na rzecz większej powierzchni salonu i pokoju :)
Zmiany tego typu są czasochłonne. Na etapie dostosowania projektu do własnych potrzeb warto też po każdym spotkaniu z architektem ochłonąć i przemyśleć koncepcję jeszcze raz. Na wagę złota jest też najbliższa osoba "z branży", która rzuci okiem na projekt i doradzi jak to się ma do praktyki, budowy no i kosztów!
Szukaj realizacji - to one pomagają się zdecydować
Gdy podobał mi się jakiś projekt, a raczej jego internetowa wizualizacja, szybko szukałam realizacji. To bardzo ważne, bo na stronie firm projektowych widzimy niemalże zawsze wyłącznie idealne, zrobione w programie wizualizacje. Dopiero zobaczenie realnych zdjęć pozwala nam ostatecznie ocenić, czy to to.
Niezmiernie ważna jest także kwestia wykończenia i wyboru elewacji. To moim zdaniem połowa sukcesu, co widać przy niektórych realizacjach. Na stronach firm oferujących gotowe projekty domów są fora. Często inwestorzy piszą także blogi z budowy, gdzie dodają zdjęcia z każdego etapu. Warto korzystać z tego, pozapisywać inspiracje i przebrnąć przez etap wyboru projektu szybciej i sprawniej!
Jak było u Ciebie? Masz już wybór projektu za sobą i chcesz podzielić się dobrą radą z czytelnikami? Daj znać w komentarzu!