Efektowna aranżacja ściany za łóżkiem

ściana za łóżkiem inspiracjeAranżacja ściany za łóżkiem często bywa kłopotliwa, o czym przekonał się każdy, kto próbował swoich sił w urządzaniu sypialni. Jednym z problemów jest to, że często mniej skupiamy się na rzeczach, których nie widzimy, a leżąc na wygodnym materacu, obserwujemy jedynie przestrzeń w zasięgu naszego wzroku. Jednak okazuje się, że istnieje wiele materiałów i pomysłów, które pozwalają nam podkręcić styl całej sypialni, właśnie dzięki aranżacji tylnej ściany.Dlaczego ściana za łóżkiem jest tzw. “kropką nad i” w aranżacji sypialni? Czy rzeczywiście kilka prostych trików sprawi, że podkreśli ona walory całego pomieszczenia oraz łóżka? Okazuje się, że tak.

Dzięki swojej ograniczonej powierzchni, ściana za łóżkiem idealnie nadaje się do roli najmocniejszego punktu w sypialni. Może być udekorowana złotą fototapetą w myśl aranżacji w stylu glamour albo pokryta betonem architektonicznym z wyrzeźbioną geometryczną fakturą. Bez względu na zastosowany materiał, odczarowanie nudnej ściany przyniesie nam wiele korzyści estetycznych oraz znacząco wpłynie na poprawę samopoczucia.


Sypialnia według Feng Shui


O samopoczuciu i konieczności starannego aranżowania ściany od strony łóżka doskonale zdają sobie sprawę wszyscy, którzy zetknęli się z Feng Shui, czyli sztuką planowania przestrzeni dla osiągnięcia maksymalnej zgodności z naturą. Ta nieco intuicyjna nauka głosi, że każdy przedmiot, kolor oraz dodatek ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu psychicznego. I choć niektóre zasady mogą nam się wydać lekko przesadzone, trudno się nie zgodzić z faktem, że układ łóżka względem okna i drzwi albo cała aranżacja rzeczywiście wpływa na nasze samopoczucie, co często skłania nas do przemeblowania lub dokonania zmian.

Feng Shui, choć początkowo określało zasady dotyczące najkorzystniejszego układu zagospodarowania przestrzeni miast i wiosek, szybko stała się również zbiorem przykazań dla indywidualnych mieszkańców, którzy aranżując wnętrza, skupiali się na osiągnięciu tzw. spokoju ducha.

Według prastarych zasad Feng Shui sypialnia jest miejscem szczególnym, dlatego warto ograniczyć ilość dodatków, aby nie kojarzyły nam się z zagraceniem, czyli mówiąc najogólniej - nie przeszkadzały w wyciszeniu i zasypianiu. Łóżko należy ustawić przy ścianie, jednak nie bezpośrednio pomiędzy drzwiami a oknem, ponieważ może to zaburzać prawidłowy sen i negatywnie wpływać na proces nocnej regeneracji. Kolorystyka, jaką zastosujemy w sypialni powinna być stonowana i łagodna, dlatego malując pokój należy wybierać odcienie delikatne i kojące.

Kamień, drewno czy fototapeta?


W zależności od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na otaczające nas barwy oraz dodatki (np. tykający zegar), urządzanie powinniśmy zacząć od dokładnego przyjrzenia się swoim upodobaniom oraz nawykom. Podane poniżej pomysły na aranżację ściany za łóżkiem, powinny być więc inspiracją, którą możemy dowolnie modyfikować i łączyć, aby osiągnąć najlepszy rezultat. Oto 7 pomysłów na aranżację ściany za łóżkiem:


  • Zagłówek - np. pikowany, gładki, skórzany lub zamszowy. Istnieje wiele modeli i materiałów, które mogą okazać się idealnym uzupełnieniem łóżka. Miękkie pozwalają wygodnie się oprzeć głową, np. podczas czytania książki, zaś twarde (np. drewniane) stanowią ciekawą aranżację w połączeniu z ulubionym kolorem, np. srebrnym. Jednolite i proste zagłówki dobrze się prezentują również z fototapetami oraz betonem architektonicznym z wyraźnie zaznaczoną fakturą (np. porowatą lub z widocznymi pociągnięciami). Co więcej, zagłówki (szczególnie te z miękkich tkanin) mogą polepszać komfort akustyczny w pomieszczeniu i niwelować hałasy zza ściany.


  • Kolor - ściana za łóżkiem może być podkreślona poprzez wykorzystanie innej kolorystyki. Jasna sypialnia z grafitową powierzchnią za zagłówkiem sprawi, że łóżko będzie prezentować się niezwykle elegancko. Wykorzystanie jaśniejszych barw, np. złota, pomoże zaś uzyskać efekt glamour. Malując ścianę warto pamiętać o dodatkach, np. abażurach lub ciekawej figurce, które będą do niej nawiązywać. Dzięki temu cała aranżacja nie będzie wyglądała na przypadkową, a dokładnie przemyślaną.

  • Faktura - wyróżnienie jednej ściany jest możliwe również dzięki zastosowaniu ciekawej faktury za pomocą np. chropowatej tapety lub betonu. Dodatkowe zastosowanie oświetlenia, np. ledowego, wzmocni efekt i podkreśli jej strukturę.

  • Fototapeta - ścienne obrazy pozwalają się przenieść w dowolne miejsce, dzięki czemu z łatwością zaakcentujemy cały styl. Jeśli nasza sypialnia nawiązuje do Prowansji, warto wykorzystać fototapetę np. z lawendowymi polami.

  • Cegła, drewno i kamienie naturalne - surowe wnętrza zyskują na popularności, dlatego coraz częściej rezygnujemy z gładkiego tynku na rzecz odkrytej cegły, która jest nie tylko bardzo klimatyczna, ale również mocno nawiązuje do modnego stylu loftowego. 

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie kamieni naturalnych, np. łupka o nieregularnym ułożeniu lub półprzezroczystego onyksu w formie tryptyku, pod którym zamontujemy oświetlenie, aby podkreślić naturalne piękno kolorowych wiązań. 

Jeśli szukamy bardziej tradycyjnych rozwiązań, ale zależy nam na naturalnym materiale, idealne może się okazać drewno, np. w różnej wielkości plastrach przyklejonych za pomocą kleju montażowego.


  • Sgraffito - i choć nazwa może wywoływać różne skojarzenia, sgraffito jest sztuką dekoracyjnego malowania ścian. Korzystając z usług najlepszych fachowców-artystycznych, możemy uzyskać np. efekt trójwymiarowości na całkowicie gładkiej powierzchni.

  • Obrazy, lustra i naklejki - czasami wystarczy tylko jeden element, aby całkowicie odmienić ścianę za łóżkiem. Obraz w formie grafiki, np. z modnym wzorem graficznego jelenia, albo lustro w ciekawej ramie sprawi, że sypialnia zyska na estetyce wizualnej. Aby podkreślić rodzinność oraz miłość, możemy zdecydować się na ciekawą sentencję albo naklejkę np. drzewa z miejscem na przyklejenie zdjęć małżonka i dzieci.
ściana za łóżkiem inspiracje

Komfort snu jest kwestią indywidualną, tak samo jak dobór najwygodniejszego materaca. Z tego powodu należy zadbać o to, aby aranżacja była zgodna z naszymi upodobaniami. Tworzenie na podstawie wyłącznie katalogów wbrew własnym przekonaniom może sprawić, że nie będziemy się dobrze czuć, co kłóci się z ideą wypoczynku i osiągania komfortu. 


Autorką wpisu jest Ola - miłośniczka urządzania wnętrz i redaktorka bloga Fixly.pl.