Ogarnij się Sarah Knight czyli jak się wziąć do kupy!


organizacja czasu


Jeśli "Magia olewania" przemknęła Wam gdzieś przed oczami, na pewno kojarzycie autorkę - Sarah Knight. Tym razem przeczytałam jej kolejną książkę, czyli "Ogarnij się". Lubię czytać tego typu książki i wyciągać z nich wnioski dla siebie. 

Ogarnij się Sarah Knight to pozycja dla tych, którzy potrzebują solidnej motywacji do organizacji swojej codzienności. Jeśli chcesz zrealizować zamierzone cele i jednocześnie zacząć panować nad swoim życiem, autorka ma dla Ciebie cenne wskazówki. 

Pokazuje też jak ogarnąć się w najważniejszych dziedzinach życia - finansach, relacjach z drugą osobą, związkach czy rozwoju osobistym. Nie jest to typowy poradnik. Książka dzieli się na kilka rozdziałów, które czyta się szybko i bez większego zaangażowania. 

Co dla siebie znalazłam w książce?


Spodobała mi się teoria podzielenia dużych celów na mniejsze i ich realizacja w małych krokach. O wiele prościej jest przecież odhaczać stopniowo zadania niż męczyć się nad jednym, wielkim projektem. Z chęcią wezmę to pod uwagę, choć już teraz staram się działać na zasadzie małych kroków.

Do gustu przypadło mi też tworzenie wszelkiego rodzaju list. Uwielbiam ten sposób i każdego dnia wyznaczam sobie małe cele. Zapisuję rzeczy do zrobienia, a skreślanie tego, co udało się już zrobić jest szalenie przyjemne. 

Autorka daje również solidną dawkę motywacji, jeśli chodzi o realizowanie celów wbrew wielu przeszkodom. Tym, którzy łatwo się poddają, albo sami sobie wchodzą w drogę, na pewno się przyda. 

Sporą uwagę autorka "Ogarnij się" poświęca metodzie "co musi być zrobione". Zgodnie z nią, wykonujesz następujące czynności:

  • spisujesz listę rzeczy do zrobienia
  • szeregujesz je pod względem pilności
  • przenosisz to, co trzeba zrobić dzisiaj na drugą listę - rzeczy, które muszą być zrobione
  • robisz je, a resztę pozostawiasz na jutro
  • powtarzasz powyższe kroki

Metoda dotąd niestosowana przeze mnie, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie drugiej, osobnej listy. Autorka zapewnia jednak, że metoda ta jest prosta podobnie jak nauka gry na grzebieniu. 

Książka nie jest nudna jak niektóre poradniki. W środku znajdziecie niebanalne wskazówki w ramkach czy rozpisane wiadomości, dzięki czemu o wiele łatwiej je zapamiętać. Całość napisana jest z humorem, charakterystycznym dla książek tej autorki.


Czytaliście którąś z książek tej autorki? Jak podchodzicie do realizacji celów, zarówno tych małych jak i bardziej czasochłonnych?