Jak uczyć się języków w wakacje? Poradnik dla maturzystów


co robić po maturze


O ile bym dała, żeby jeszcze raz móc przeżyć najdłuższe, bo aż czteromiesięczne wakacje! To niewątpliwy przywilej maturzystów, na który trzeba wcześniej zapracować. Co robić po maturze? Jak wykorzystać wakacje? Z perspektywy czasu wiem, że warto poświęcić je na szlifowanie języka obcego. Przeczytaj mój poradnik dla maturzystów i wykorzystaj najdłuższe wakacje na naukę języka!

Jak uczyć się języków w wakacje? Sposobów jest mnóstwo i większość z nich to absolutnie połączenie przyjemnego z pożytecznym!


    • Czytanie książek w języku obcym – dla mnie bomba! Lubię czytać książki po angielsku i przyznam, że to naprawdę dobry sposób na naukę języka. Czytając przyswajamy nowe słówka i uczymy się „rozumować” w danym języku. Na początek polecam proste bajki, a w zależności od posiadanych umiejętności, przechodzenie na poważniejsze lektury czy książki

    • Fiszki – to świetny wynalazek, który kiełkował w czasach mojego liceum. Wtedy większość z nas tworzyła fiszki własnoręcznie. Teraz macie do wyboru wiele ciekawych produktów tego typu, które są dodatkową motywacją do nauki. 

    • Książki ze słownikiem – to, obok czytania tradycyjnych książek po angielsku, kolejne świetne rozwiązanie. Jednocześnie spore ułatwienie, bo czytając nie musicie sięgać ciągle do słownika. Trudne słówka są wypisane na marginesie. Super sprawa!

    • Kurs języka angielskiego za granicą – jeśli mogłabym drugi raz mieć wakacje po maturze, na pewno wybrałabym tę opcję. Gdzie? Kurs angielskiego najczęściej kojarzy nam się z deszczowym Londynem. Osobiście wybrałabym jednak słoneczną Maltę! Kurs języka angielskiego na Malcie musi być niesamowitym przeżyciem. Jeśli macie ochotę na taką przygodę, koniecznie sprawdźcie ofertę szkoły Maltalingua. Znajdziecie tam kursy języka angielskiego na różnych poziomach, nie tylko dla młodzieży. Szkoła posiada akredytację Eaquals i dysponuje wyłącznie certyfikowanymi native speakers. Nauka w promieniach maltańskiego słońca na pewno będzie świetną zabawą! Co więcej, na dachu szkoły znajduje się basen, a każdy uczeń ma możliwość wyboru spośród szerokiej gamy zakwaterowania (rezydencja, rodziny goszczące, apartamenty szkolne, hotele). Masz ochotę na maltańską przygodę? Przy rezerwacji do końca maja na kursy letnie jest zniżka 10%!
    • Praca za granicą – zastanawiając się co robić po maturze na pewno bierzesz pod uwagę zarobienie własnych pieniędzy. Ok. To zasługuje na pochwałę. Pamiętaj jednak, że możesz to połączyć z nauką języka. Jak? Wystarczy, że wybierzesz pracę za granicą. Jeśli mówisz dobrze po angielsku, wykorzystanie języka w praktyce będzie doskonałą szkołą. Dodatkowo zbierzesz całkiem nowe doświadczenia!

    • Oglądanie filmów i seriali po angielsku – to chyba jedna z przyjemniejszych metod. Możesz bez problemu połączyć relaks z nauką języka i monitorować efekty. 

    • Kurs języka online – tego typu forma nauki języka jest obecnie coraz bardziej popularna. Sprawdzi się, jeśli nie masz możliwości wyjazdu za granicę, a do nauki potrzebujesz nauczyciela i przewodnika. Plusem takich kursów jest elastyczność i możliwość uczenia się dokładnie wtedy, kiedy masz na to czas. Wybieraj wyłącznie sprawdzone kursy, z których wyniesiesz sporo i nie stracisz pieniędzy!

    • Wyjazd na Erasmusa – jeśli masz w planach solidną naukę języka, zorientuj się w wytycznych programu Erasmus. To propozycja dla studentów, którzy chcą studiować za granicą. Studia za granicą dają wiele możliwości, w tym naukę języka w praktyce. Im wcześniej poznasz zasady rekrutacji i potrzebne formalności, tym sprawniej zakwalifikujesz się do wyjazdu już jako student!

    • Tradycyjna nauka z podręczników – to opcja dla domatorów i osób, które lubią tradycyjne sposoby na naukę języków. Jak samemu uczyć się języka? Wybierz przede wszystkim dobrą książkę. Nie musi to być typowy podręcznik, ale np. książka specjalnie stworzona do samodzielnej nauki języka. Przy tej metodzie musisz być jednak szalenie systematyczną i zorganizowaną osobą. Sam sobie jesteś bowiem nauczycielem i przewodnikiem!

co robić po maturze


Jak widzisz, nauka języka po maturze nie musi być wcale nudna. Najważniejsze, aby pomyśleć o tym wcześniej i od razu zakasać rękawy do działania. 

A Ty jak spędziłeś najdłuższe wakacje po maturze? Poświęciłeś czas na naukę języka?