Jak mniej wydawać? 9 prostych i sprawdzonych sposobów


jak oszczędzać pieniądze


Kontrola nad domowym budżetem to jedno z zadań, które po ślubie organizuję od nowa. Podczas studiów znalazłam jednak kilka niezawodnych sposobów, które towarzyszą mi również teraz, kiedy większość wydatków dzielimy na dwa. Jak mniej wydawać bez skrajnego oszczędzania? Jak pośród codziennych wyzwań szukać oszczędności? 


Poznaj listę moich sposobów, które, póki co, spisują się na medal. Oczywiste jest, że Twój i mój budżet, tak samo jak potrzeby, diametralnie się różnią. Istnieje jednak parę trików, które uważam za uniwersalne i godne wprowadzenia w codzienność! 


1. Zapisuj wydatki 


To chyba najlepszy, ale i najnowszy sposób w mojej codziennej organizacji. Odkąd razem zamieszkaliśmy, prowadzimy zeszyt, w którym zapisujemy codzienne wydatki. Na koniec każdego miesiąca robię podsumowanie i czarno na białym widzę, ile udało nam się zarobić, a ile jednocześnie wydać. Wiecie, że już po miesiącu zapisywania można wyciągnąć stosowne wnioski?

Obecnie stosuję system tygodniowy i mam 3 kategorie: jedzenie, dom i inne, pod którym mieszczą się m.in ubrania czy kosmetyki. Dodatkowo, przy rozpoczęciu każdego miesiąca robię listę ekstra wydatków, takich jak ubezpieczenie samochodu czy prezenty dla jubilatów. Ustaliliśmy, że wpisujemy wydatki zaczynające się od kwoty 5 zł. Wy oczywiście możecie ustalić sobie mniejszy limit.


2. Przeznacz maksymalną kwotę, jaką możesz wydać danego dnia


Jasno określony limit dzienny na wydatki sprawdza się, jeśli jesteś studentem, zamawiasz jedzenie na wynos bądź jadasz na mieście. Sama stosowałam go, jeszcze podczas studiów. Załóż sobie, że dziennie wydajesz przykładowo 20 zł. Jeśli wydasz mniej, nadwyżka przechodzi Ci na dzień następny albo ląduje w skarbonce. To jest bardzo dobry sposób dla tych, którzy nie panują nad wydatkami na mieście!

Są również rzeczy, za które nie warto przepłacać. Im wcześniej sobie to uświadomisz, tym lepiej dla Twojego portfela!


3. Noś ze sobą wodę w butelce


Picie wody jest zwyczajnie modne, a moda ta, oprócz zdrowotnych aspektów, ma również plusy dla naszego budżetu. Zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku i miej wodę ze sobą zawsze w torebce. Zniwelujesz problem szybkiego zakupu czegoś do picia, który najczęściej kończy się u Pani z obwarzankami, za drugie tyle niż w supermarkecie.


jak oszczędzać pieniądze


4. Rób listę zakupów


Tego sposobu chyba nie trzeba przedstawiać, bo mówią o nim wszyscy. Zasada jest prosta - zawsze idź na zakupy z gotową listą i twardo się jej trzymaj, choć to bywa bardzo trudne. Kiedy wybieram się na zakupy, podczas tworzenia listy opracowuję również tygodniowe menu. Układam, choćby w głowie, posiłki na każdy dzień i uzupełniam listę wyłącznie potrzebnymi rzeczami.

5. Korzystaj z porównywarek cenowych


To dobrodziejstwo naszych czasów. Przed każdym zakupem w sieci sprawdzam, gdzie otrzymam dany produkt najtaniej. Różnica cen w sklepach bywa oszałamiająca! Przykładowo, kupując czajnik elektryczny, zapłaciłam za ten sam kolor i model 20 zł taniej niż w znanym sklepie elektronicznym. Zaoszczędziłam, a wpisanie towaru w wyszukiwarkę porównywarki zajęło mi dosłownie parę sekund.


6. Śledź gazetki promocyjne


Ten trik powiązany jest z robieniem listy zakupów i planowaniem menu. Na tym etapie zawsze sprawdzam również gazetkę promocyjną hipermarketu, w którym robię większe zakupy. Wykorzystuję do codziennych posiłków produkty, które dostępne są w atrakcyjnej cenie. Jeśli okazje cenowe są warte uwagi, to bardzo korzystne rozwiązanie!


7. Płać gotówką, a nie kartą


Ok, dobrze się mówi. Sama mam limit kwoty, na która muszę wykonać transakcję, aby prowadzenie konta było darmowe. Ale jak tylko osiągnę płatność kartą na 300 zł, przerzucam się na gotówkę. Dzięki temu wiem, ile wydaję i czym dysponuję. Polecam Wam to rozwiązanie, a jeśli macie zupełnie darmowe konto, wprowadzenie go będzie jeszcze łatwiejsze!


jak oszczędzać pieniądze

8. Kupuj na Aliexpress


Tego portalu chyba nie trzeba Wam już przedstawiać. Polacy oszaleli na jego punkcie, tak samo jak na punkcie zakupów z Chin. Sama mam stamtąd parę łupów i powiem Wam, że to świetna oszczędność pieniędzy. Mam tutaj oczywiście na myśli produkty, które z zamkniętymi oczami można taniej nabyć w Chinach, bo kupując je tutaj, prawdopodobnie tak samo zakupicie towar rodem od Chińczyka. Kolorowe rurki do napojów, skarpetki z kotem, zatyczka do wina czy komplet koronkowej bielizny to tylko niektóre z rzeczy, które dzięki Aliexpress kupiłam znacznie taniej. Jedynym minusem jest dłuższy czas oczekiwania na przesyłkę, ale niska cena to wynagradza!

9. Kupuj w outletach i szukaj używanych rzeczy na portalach ogłoszeniowych


Outlety na dobre weszły do listy często odwiedzanych przeze mnie miejsc. Jeśli chcę kupić coś konkretnego, bardzo często stawiam właśnie na tego typu sklepy. Obecnie dobre outlety odzieżowe są już nie tylko w wielkich miastach, ale i mniejszych miejscowościach. Markową odzież kupicie tam naprawdę sporo taniej!

Co do portali ogłoszeniowych - sprawa ma się podobnie. Jeśli potrzebuję sprzętu elektronicznego, biurka czy fotela biurowego, zazwyczaj najpierw obczajam używane propozycje na Olx czy Allegro. Różnica w cenie, porównując do nowych modelu, jest powalająca, a sprzedawane rzeczy są bardzo często w idealnym stanie.

jak oszczędzać pieniądzeJak widzicie, obecnie jest wiele możliwości, które pomagają nam rozsądnie wydawać i oszczędzać pieniądze. Co dorzucicie od siebie? Macie jakieś inne, sprawdzone triki? Chętnie je przetestuję!