Książkowe premiery w sam raz na jesień - czyli co warto przeczytać?


książki na jesień


Jesienna aura niewątpliwie sprzyja czytaniu książek. Wieczory stają się dłuższe, szybciej zapada zmrok i chętnie zasiadam pod kocem z ciekawą lekturą. Oficjalnie rozpoczęłam też sezon na herbatę, która świetnie komponuje się z pochłanianiem kolejnych stron książek.

Szukacie inspiracji książkowych na jesień? Chcecie poznać nowości, jakie warto mieć na swojej półce? Zobaczcie recenzję książek, które miałam ostatnio przyjemność przeczytać. Dwie z nich są pełne intrygi, a dzięki połączeniu tła historycznego z ciekawą akcją, dołączają do listy moich jesiennych ulubieńców. Ostatnia propozycja to gratka dla fanów polskiej historii wojennej - książka o Powstaniu Warszawskim, którą wręcz trzeba przeczytać!

1. "Ostatnia aria Mozarta" Matt Rees


Zajmujące dzieło, w którym akcja rozwija się stopniowo. To kombinacja stylu Dana Browna i Elisabeth Kostova, detektywistyczny styl i najwierniej oddana potęga muzyki Mozarta. Książka podkreśla, jaki wpływ na cały świat niosą za sobą kompozycje wirtuoza.

– „Publishers Weekly”

Bardzo ciekawa opowieść historyczna, połączona z licznymi intrygami i rodzinnymi tajemnicami. Wszystko krąży wokół śmierci Mozarta i związanych z nią wielkich niewiadomych. Akcja toczy się w XVIII wieku. W poszczególnych rozdziałach aż roi się od partytur, muzycznych uniesień i wzmianek o największych dziełach kompozytora. Słownictwo muzyczne nie jest mi obce, dlatego czytając tę książkę mogłam powrócić na chwilę do świata fortepianowych utworów.

Loża masońska, polityczne intrygi, niewierność, piękny Wiedeń z XVIII wieku i stroje oraz maniery z tamtego okresu - to tylko niektóre z wielu ciekawych wątków poruszanych w lekturze!


książki na jesień

2. "List z przeszłości" Mairi Wilson 


To nietypowe dzieło - na poły detektywistyczny thriller, na poły emocjonująca podróż. Przyjemna i inteligentna przygoda, która jest niewątpliwie obiecującym debiutem.


                                                       - bestsellerowa autorka Sophie Cooke 
                                                        

W pierwszej chwili książka zaskoczyła mnie swoją grubością. Rzadko czytam opasłe tomy, ale w tym przypadku było warto! "List z przeszłości" to debiut autorki. To kolejna pozycja pełna intryg i tajemnic rodzinnych tyle, że bez tła historycznego. Głównej bohaterce świat runął w gruzach dosłownie w parę chwil - czeka na nią wiele zagadek i tajemnic do rozwiązania.

Ból po stracie bliskich, pełno wzruszających momentów, intryga, zwroty akcji czy rodzinne tajemnice - tego możecie spodziewać się bez wątpienia w tej książce!


3. "Pocztówki z powstania" Wiktor Krajewski"Książka ta nie powstała po to, żeby oceniać, czy Powstanie Warszawskie miało sens. Czy gdyby nie wydarzenia zapoczątkowane 1 sierpnia 1944 roku, to II wojna światowa trwałaby dłużej (...)? Nie ma sensu zastanawiać się nad tym. Bo prawda jest taka, że nikt nie wie , jak by się zachował, gdyby jego wolność została brutalnie zabrana".

                                                                                            - fragment książki "Pocztówki z powstania"

To książka o tematyce, którą powinien znać każdy Polak. Trudno jest pisać o tamtych wydarzeniach, pełnych bólu, cierpienia i niesprawiedliwej walki. Czytając książkę poznajemy historie będące wspomnieniami ośmiu osób. Każda z nich podczas Powstania Warszawskiego przebywała w Warszawie bądź brała w nim udział. Pięknie wydana, z dużą ilością zdjęć, zwraca uwagę również dużą i wyraźną czcionką.

Bolesne wspomnienia, ważne fakty z tamtego okresu, ból po stracie bliskich czy codzienne obrazy życia podczas walki - to właśnie te tematy przewijają się na każdej karcie książki.


książki na jesień


A Wy jakie tytuły polecacie, jeśli chodzi o książkowe nowości? Lubicie czytać jesienią? 

Polecam Wam również listę księgarni, w których się zaopatruję najczęściej - kryterium to oczywiście dobra cena! A jeśli powoli szykujecie się na zimowe klimaty książkowe, nie przegapcie premiery "Psiego najlepszego", "Świątecznego marzenia" i  "Oświadczyn", których premiera już w listopadzie!