"Rozdarta zasłona" - kryminał dla tych, co kochają Kraków


tajemnica domu helclów


Pamiętacie recenzję pierwszego kryminału, jaki miałam okazję przeczytać? Dziś pora na kolejny - ten gatunek mocno przypadł mi do gustu, choć zawsze staram się szukać pozycji, którym towarzyszy dobre poczucie humoru.

"Rozdarta zasłona" to kolejna część "Tajemnicy Domu Helclów", o której słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii. Główna bohaterka to profesorowa Szczupaczyńska - XIX - sto wieczna dama, żona profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ma niesamowitą łatwość rozwiązywania zagadek kryminalnych.


Tragedia dotyka jej domu - śledztwo trwa, a ona za wszelką cenę stara się odkryć wszelkie tajemnice związane z morderstwem jej młodej i ślicznej służącej, której zwłoki właśnie wyłowiono z Wisły.

Akcja toczy się w pięknym, XIX Krakowie. Uwielbiam takie książki, ponieważ czytając mogę z łatwością wyobrazić sobie jak bohaterowie pokonują uliczki dookoła Rynku, przejeżdżają dorożkami przez Bramę Floriańską czy udają się na nabożeństwa do Bazyliki Mariackiej. Kraków z tamtych czasów ma dla mnie niezwykły klimat i urok, co autorzy doskonale oddają w książce.

Barwne opisy, kryminalne zagadki, odsłona niezbyt kolorowej rzeczywistości w postaci mieszczańskiej prostytucji i handlu kobietami oraz doskonały humor - to wszystko znajdziecie w tej książce, która ma niezwykły klimat.Czytanie jej sprawiało mi wielką przyjemność, a ponadto pozwoliło na chwilę znaleźć się w "tamtych czasach", gdzie zakładano wystawne suknie, dobierano do nich kapelusze i przemierzano krakowski Rynek, na którym każdy każdego znał. Miało to swój urok!

Nie czytając "Tajemnicy Domu Helclów" zaczęłam jakby od końca. Uwielbiam jednak książki, w których akcja toczy się w XIX polskich miastach, a zwłaszcza w Krakowie. Następny krok to pierwszy tom - już jestem ciekawa jaką zagadkę rozwiązuje tam profesorowa Szczupaczyńska :)

tajemnica domu helclów


Jeśli lubicie kryminały z dużą dawką humoru oraz XIX - sto wieczny, cudowny Kraków wraz z jego dobrze skrywanymi problemami, koniecznie sięgnijcie po ten tytuł!

Znacie inne tytuły, których akcja również toczy się w XIX - sto wiecznych, polskich miastach? Będę wdzięczna za polecenia!