Self - publishing czyli prosta droga do własnej książki


jak wydać własną książkę


Listy przeczytanych książek, recenzje czy blogowe wymiany książkowe pokazują, iż popularność czytania jak i mówienia o czytaniu wzrasta. Nie wiem jak Wy, ale ja nie wierzę w to, że zaledwie 37% Polaków czyta książki. Łatwy dostęp do książek, zarówno papierowych jak i E – booków, to także coraz większa popularność self – publishingu, który jest szybkim sposobem na wydanie własnej książki.  Ile znacie osób, które marzą o własnej książce i piszą do szuflady? Ja znam takich dość sporo, dlatego dzisiaj przedstawię Wam pokrótce czym jest self – publishing i jakie niesie ze sobą korzyści.

Self – publishing – co to takiego?


Self – publishing to wydanie własnej książki z pominięciem wydawnictwa. Sam jesteś jej wydawcą, kontrolujesz cały proces powstawania, dystrybucji i promocji. Sam też zarabiasz na książce. Brzmi skomplikowanie? A skąd! W Polsce jest coraz więcej firm, które zajmują się self – publishingiem. Świetnym przykładem jest tutaj portal rozpisani.pl – projekt należący do Grupy PWN. Wybierając publikację z ich pomocą zyskujesz nie tylko możliwość wydania własnej książki, ale i pomoc specjalistów, jeśli chodzi o usługi edytorskie i marketingowe, druk, tłumaczenie czy dystrybucję. Nie ma znaczenia czy jesteś znanym na rynku pisarzem czy dopiero początkującym blogerem, wydającym swojego pierwszego e –booka. Spośród dostępnych usług wybierasz te, które uznajesz za potrzebne i pomocne. Dla osób, które rozpoczynają przygodę z własną książką pomoc w tym zakresie i swego rodzaju przewodnictwo na pewno będzie nieocenione. Opublikować możesz dosłownie wszystko – od powieści, opowiadań, poradników czy pamiętników, w wybranej przez siebie formie.  Sam wybierasz także ilość egzemplarzy, co moim zdaniem bardzo ułatwia sprawę. Jak widzisz, decydując się na self – publishing nie tylko omijasz wydawnictwa, ale masz „z głowy” także wiele równie istotnych spraw występujących na drodze do trzymania w ręku własnej książki.  

Co zyskujesz?


Spośród wielu plusów skorzystania z self – publishingu na pewno warto wymienić niezależność, kontrolę nad własną publikacją, szybkość jej wydania, decydowanie o cenie książki czy stały dostęp do wyników sprzedaży i atrakcyjne honorarium, o wiele wyższe niż w przypadku publikacji z pomocą wydawnictwa. Jeśli interesuje Cię taka forma, zajrzyj na stronę rozpisani.pl – czekają tam na Ciebie specjaliści, dzięki którym Twoja książka, wraz z niezbędnym pakietem narzędzi i działań, zostanie wydana już w 6 tygodni. Liczba stron, nakład czy forma publikacji zależy od Ciebie.

jak wydać własną książkę


Własna książka to teraz dość modny trend także w blogosferze. Sama korzystam z e – booków napisanych przez ulubionych blogerów, czerpiąc z nich porady, inspiracje i wskazówki dotyczące blogowania. Nie dojrzałam jeszcze do decyzji o własnej publikacji, ale jeśli nadejdzie kiedyś taka chwila – na pewno będzie to self – publishing. Do wyboru mamy papierowe wydanie lub e – book. Formę dobierz w zależności od upodobań Twoich potencjalnych czytelników, co możesz zweryfikować na przykład poprzez przeprowadzenie ankiety.

Jeśli piszesz do szuflady lub masz zarys własnej książki i do tej pory nie miałeś śmiałości zrealizować swojego marzenia w tej kwestii – zainteresuj się self – publishingiem, który jest obecnie najszybszą drogą do wydania własnej książki.