Czy warto iść na studia? Notatki licencjatki #2
Wraz z czerwcem zaczął się gorący okres dla studentów- SESJA! Dla mnie czerwiec oznacza koniec pewnego etapu w życiu i obronę licencjatu. Cieszę się niezmiernie, bo lubię iść do przodu. Z pewnym sentymentem będę wspominać te trzy lata, które minęły jak z bicza strzelił. Naprawdę! Kiedy porównuje okres ten do liceum, które również trwało przecież 3 lata, to wydaje mi się, to niemożliwie szybsze.


Chyba najwyższa pora zastanowić się więc CO DAJĄ STUDIA? Tworząc tą swego rodzaju listę uświadomiłam sobie, że nigdy nie miałam okazji tego rozważać. A więc do dzieła!

1. Otwierają oczy na wiele spraw- chodzi tu oczywiście o sprawy zawodowe oraz codzienność w świecie dorosłych- mam sporo przedmiotów prawniczych, dzięki czemu żyję bardziej świadomie, wiem do czego mam prawo i nie boję się iść np. zareklamować buty.

2. Dodają pewności siebie- myślę, że pewność siebie umocnisz na każdym kierunku. Egzaminy, wyzwania, kontakty z nieznanymi wcześniej osobami, konieczność obrony własnych racji i zaistnienia- to wszystko sprawia, że doceniasz siebie o wiele bardziej!

3. Uczą SAMODZIELNOŚCI- studia to nie szkoła, gdzie nieobecność usprawiedliwia Ci mama, która widzi także wszystkie Twoje oceny. Jeśli studiujesz w innym mieście, wraz z pierwszym rokiem studiów zacznie się prawdziwa szkoła przetrwania. Jeśli mieszkasz dalej z rodzicami- żałuj, bo wiele Cię omija!

4. Masz okazje dowiedzieć się, CO CHCESZ ROBIĆ W ŻYCIU- może być tak, że studia zweryfikują Twój pomysł na życie, a przyszły zawód okaże się nudny i w ogóle nie odpowiadający Twoim oczekiwaniom. Nie męcz się wtedy na danym kierunku, ale znajdź to, co naprawdę kochasz robić!

5. Wyrabiają ZNAJOMOŚCI- tak, dobrze czytacie. Nie oszukujmy się- kontakty w dzisiejszych czasach są niezwykle ważne w życiu zawodowym. Też tak uważacie?Wymieniając zalety studiowania nie brałam pod uwagę wspaniałego życia studenckiego, ale o nim możecie przeczytać TUTAJ. Jedno jest pewne- jeśli kiełkuje w Was myśl o studiach i poświęceniu w ogóle na nie czasu, próbujcie śmiało. Inaczej będziecie żałować, że nawet nie spróbowaliście. Studia to piękny okres w życiu i nie zepsuje tego nawet najtrudniejszy egzamin czy niemiła pani w dziekanacie!