Czy warto przeczytać książki Szymona Hołowni?"Monopol na zbawienie" i "Niebo dla średnio zaawansowanych" to książki Szymona Hołowni, na które miałam chrapkę od bardzo dawna. Już będąc w liceum widziałam koleżanki na szkolnym korytarzu, czytające na przerwach książki tego autora. W końcu trafiły w moje ręce i co? 

Zrobiły na mnie WIELCE POZYTYWNE WRAŻENIE i co więcej, polecam je każdemu, kto chce poczytać o wierze i najważniejszych jej zagadnieniach NA LUZIE

No właśnie, luźne podejście do tematu, mocno humorystyczne, jest cechą charakterystyczną książek tego autora. Tych, którzy spodziewają się religijno -fanatycznych tomów ze ściśle teologicznymi wyjaśnieniami muszę ROZCZAROWAĆ

W obydwu książkach humor jest obecny i to w bardzo dużych ilościach. Choć obie podejmują tematy bardzo poważne, trudno się nie śmiać czytając. Co jeszcze? 


Książki Szymona Hołowni pokazują naszą wiarę w bardzo pozytywnym świetle. W czasach, kiedy krytyka obecna jest wszędzie, takie ukazanie wiary katolickiej jest bardzo potrzebne, zwłaszcza nam, osobom młodym, które zakończyły już edukację religijną i teraz na własną rękę muszą rozwijać się w tej, jakże ważnej,  kwestii. 

Co mi się najbardziej podobało w tych książkach? 

Jeśli chodzi o "Monopol na zbawienie":

- Rozbroiła mnie część zatytułowana "TEST", w której mamy x pytań testowych- wybieramy odpowiedź a, b lub c, po czym czytamy, która jest prawidłowa. Do wyboru mamy wyjaśnienie: "krótko", "dłużej" i "jeszcze dłużej" czyli każdy znajdzie na pewno wyjaśnienie, które zaspokoi jego ciekawość. 

Poniżej przykładowe pytanie testowe: 


"Nachodzi Cię myśl, że może i poszedłbyś do spowiedzi,
ale boisz się, że nie dostaniesz rozgrzeszenia

a. i dlatego nie pójdziesz

b. i dlatego pewnie kiedyś pójdziesz, ale jeszcze nie teraz

c. i dlatego pójdziesz, ale najpierw sprawdzisz, kto siedzi w konfesjonale" 

Pod pytaniem mamy krótkie, dłuższe lub jeszcze dłuższe wyjaśnienie, dlaczego to właśnie odpowiedź c jest prawidłowa. Ciekawskich zapraszam do lektury! 

- godna uwagi jest także część zatytułowana "PATRONI DO WZIĘCIA", w której znajdziemy świętych dla, m.in.

"tych, co lubią czytać"

"tych, co boją się księży" 

"dla tych, co czują, że Boga chyba nie ma"

itp. :)


Jeśli chodzi o  "Niebo dla średnio zaawansowanych":

- książka jest zbiorem pytań, które "zawsze chciałeś zadać swojemu katechecie, ale się bałeś" . Już brzmi ciekawie, prawda? 

W środku znajdziemy przeprowadzoną luźno i z humorem rozmowę z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, który odpowiada na pytania Szymona Hołowni związane z NIEBEM, CZYŚĆCEM I PIEKŁEM. 

Dowiemy się na przykład, czy w niebie będą małżeństwa (ślubujemy przecież do śmierci) i czy będą dokuczać nam tam komary Książki mogą być świetnym prezentem dla najbliższej osoby oraz podarunkiem z okazji Bierzmowania, wkroczenia w dorosłość itp.

Polecam je z całego serca, zwłaszcza tym, którzy chcą poczytać i dowiedzieć się sporo o wierze, niekoniecznie językiem teologicznym, który, nie ukrywajmy, czasem jest dla nas trochę niezrozumiały!

Czytaliście? Polecacie? Sięgniecie po nie? DAJCIE ZNAĆ!