Jak pisać pracę licencjacką czyli NOTATKI LICENCJATKIW dzisiejszym poście podzielę się z Wami praktycznymi poradami dotyczącymi tworzenia pracy licencjackiej, która jest dla większości studentów pierwszą poważną pracą naukową. Ja napisanie jej mam już za sobą i uporałam się z tym dość szybko- całość gotowa była już przed Świętami Wielkanocnymi. Dlaczego tak wcześnie? Po prostu chciałam mieć to "z głowy", ponieważ studiując dziennie i jednocześnie pracując mam coraz mniej czasu.
Jak pisać pracę licencjacką, a raczej jak się za to zabrać?

1. Utwórz na pulpicie folder o nazwie LICENCJAT

wrzucaj tam dosłownie wszystko, co związane jest z Twoim tematem pracy. U mnie sprawdziło się to świetnie, a do tego nie miałam bałaganu na komputerze i miliona plików w kilkunastu folderach. Co więcej, zrób to zaraz na początku roku akademickiego- warto!

2. Wyznacz sobie ściśle określone terminy 

Chodzi o pisanie poszczególnych rozdziałów. U mnie podziałało świetnie, bo bez motywacji i odgórnego deadline pewnie byłabym teraz gdzieś w połowie pisania, bo przecież zawsze jest coś ważniejszego...

3. Pisz na temat, który Cię interesuje

banalne, ale dla niektórych wcale nie takie oczywiste. Promotor narzuca Ci temat, który nie przypadł Ci do gustu? Nie daj się i pisz o tym, co sprawi Ci przyjemność (o ile pisanie pracy dyplomowej w ogóle może być przyjemne). Ułatwisz sobie życie i dodatkowo pogłębisz swoją wiedzę na interesujący Cię temat.

4. Nie wybieraj najbardziej lajtowego promotora na uczelni

po pierwsze prawdopodobnie nie będzie odpisywał na Twoje maile, nie narzuci Ci żadnych terminów, a Ty obudzisz się z przysłowiową ręką w nocniku dopiero w czerwcu.

5. Nie stawiaj sobie zbyt wysokiej poprzeczki

po co pisać o czymś, do czego w ogóle nie ma literatury, albo trzeba się nieźle nagimnastykować żeby ją dostać? Za licencjat i tak nie dostaniesz Nobla, a wybierając temat do którego zwyczajnie są materiały zdecydowanie ułatwisz sobie życie, zwłaszcza jeśli oprócz pisania dojdzie Ci nauka na kolokwia i zaliczenia. Popis naukowy masz szansę dać jeszcze podczas pisania pracy magisterskiej.

6. Nie pisz swojej pracy "dorywczo"

jeśli siadasz do pisania, napisz więcej niż jedną stronę, bo zwyczajnie nie będziesz pamiętać na czym ostatnio skończyłaś, wybijesz się z rytmu i zgubisz całkowicie wątek. Ja robiłam to tak, że zostawałam na weekend w Krakowie i całą sobotę poświęcałam na pisanie pracy- w ten sposób w jeden dzień powstał cały rozdział, a ja choć zmęczona, byłam bardzo zadowolona z moich postępów!

7. Zgromadź sporo materiałów

podręczniki, artykuły naukowe, strony internetowe... może nie wszystkie pożyczone z biblioteki pozycje będą wykorzystane w pracy, ale lepiej czegoś nie napisać niż bazować na trzech książkach i kombinować skąd by tu jeszcze coś wziąć?

8. Uwierz w to, że pisanie pracy licencjackiej nie musi trwać w nieskończoność

już pod koniec czerwca możesz cieszyć się kolejnymi, trzymiesięcznymi WAKACJAMI! Od razu lepiej, prawda?Ciekawa jestem jakie Wy macie doświadczenia z pisaniem prac dyplomowych? Podzielcie się nimi, z pewnością przydadzą się mi podczas pisania pracy magisterskiej!